Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Przewiń do góry

Góra

Brak komentarzy

„Visual Culture Blog” Marca Bohra - Fototekst

Tomasz Stempowski | On 20, grudzień 2012

„Visual Culture Blog” (http://visualcultureblog.com/) prowadzony przez fotografa i badacza kultury wizualnej Marca Bohra ukazuje się od października 2010 r. Autor urodził się i wychował w Niemczech, studiował fotografię w Kanadzie. Następnie mieszkał w Japonii i uczył się na studiach podyplomowych w Wielkiej Brytanii. Obronił pracę o współczesnej fotografii japońskiej. Wykładał teorię fotografii na Australian National University w Canberra, a obecnie uczy komunikacji wizualnej na Loughborough University. Jest autorem artykułów publikowanych w wydawnictwach zbiorowych. Jego prace fotograficzne były wielokrotnie wystawiane w muzeach i galeriach fotograficznych.

Strona ma formę tradycyjnego bloga z anglojęzycznymi wpisami uporządkowanymi chronologicznie. Dodatkowo wpisy podzielone są na 17 kategorii: sztuka (Art), kino (Cinema), konsumpcjonizm (Consumerism), gender (Gender), ikonografia (Iconography), ideologia (Ideology), pamięć (Memory), fotografia (Photography), fotodziennikarstwo (Photojournalism), polityka (Politics), religia (Religion), seksualność (Sexuality), telewizja (Television), typologia (Typology), bez kategorii (Uncategorized), wernakularyzm (Vernacularism), voyeuryzm (Voyeurism). Na interesujący go zakres tematyczny wskazują przytoczone wyżej kategorie. Wpisy mają różną długość, towarzyszą im licznie reprodukowane fotografie. Ciekawym wątkiem poruszanym często przez Bohra jest powtarzalność motywów pojawiających się we współczesnej kulturze wizualnej. Autor wskazuje na wcześniejsze użycia podobnych motywów w fotografii i sztukach plastycznych.

Tematy poruszane przez Bohra mogłyby zostać z polskiej perspektywy niezauważone. Wystawy prezentowane za granicą są raczej trudno dostępne, informacje o niektórych publikacjach mogą do nas nie dotrzeć lub być opóźnione. Blog Bohra stanowi dobre, choć rzecz jasna niepełne źródło informacji na temat ważnych „wydarzeń wizualnych”.

Spośród znajdujących się na blogu wpisów polecam:

Photojournalism, Ethics and a Trail of Blood – poświęcony zdjęciu Chrisa Hondrosa przedstawiającemu Samar Hassan krzyczącą po śmierci rodziców zabitych przez żołnierzy amerykańskich w Tal Afar w styczniu 2005 r.

Kim Jong Il Looking at Things – prezentujący książkę zawierającą oficjalne zdjęcia Kim Dzong Ila oglądającego różne rzeczy w trakcie oficjalnych wizytacji.

Performing Solidarity in the Poznan – w którym autor omawia zdjęcie kibiców Manchester City tańczących taniec nazwany Poznań, który przejęli od kibiców Lecha Poznań. Bohr wywodzi charakterystyczny gest z tańca – wzajemne chwytanie się za ramiona – z gestu poznańskich robotników z lat osiemdziesiątych, działających pod przywództwem „Solidarności”.

Oprócz wpisów na stronie znajdziemy odnośniki do polecanych przez autora książek oraz dział „Photography Maps” zawierający mapy Google Barcelony, Berlina, Göteborga, Lizbony, Londynu, Nowego Jorku, Paryża, Rzymu i Tokio z zaznaczonymi lokalizacjami instytucji zajmujących się fotografią (muzea, galerie, szkoły itp.).

autor: Tomasz Stempowski


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.