Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Przewiń do góry

Góra

Brak komentarzy

Nieznane zdjęcia z Grudnia ’70 w Szczecinie - Fototekst

Nieznane zdjęcia z Grudnia ’70 w Szczecinie

Tomasz Stempowski | On 24, styczeń 2013

 

W „Kurierze Szczecińskim” z 23 stycznia 2013 r. oraz w lokalnym serwisie internetowym Gryfickie.info i na stronie Radia Szczecin ukazały się informacje o przekazaniu do szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej serii nieznanych dotąd zdjęć z wydarzeń Grudnia ’70 w Szczecinie. Fotografie przekazał za pośrednictwem trzebiatowskiego urzędu Wiesław Jóźwik z Jaromina. W 1970 r. był on uczniem szczecińskiego Technikum Mechaniczno-Elektrycznego. Zdjęcia zrobił z okna internatu. Widać na nich wojsko blokujące miasto od strony ulic Emilii Plater oraz Emilii Szczanieckiej.

17 grudnia 1970 r. w ówczesnej Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie wybuchł strajk. Powodem protestu było ogłoszenie przez władze podwyżek cen żywności. Gdy stoczniowcy wyszli na ulice, dołączyli do nich pracownicy innych zakładów. Demonstranci udali się pod gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR, gdzie jednak nikt nie chciał z nimi rozmawiać. Manifestanci podpalili gmach, a w odpowiedzi na to milicja i wojsko użyły broni. Zginęło szesnastu robotników.

Fotografie pokazują widziane z oddali czołgi i wozy pancerne. Na niektórych widać fragmenty obramowania okna: element podkreślający, że zostały zrobione z ukrycia.

 

autor: Tomasz Stempowski

 


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.