Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Przewiń do góry

Góra

Brak komentarzy

Niereprezentacyjne „Prezentacje” w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich

Niereprezentacyjne „Prezentacje” w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich

Tomasz Stempowski | On 20, Sty 2013

 

W siedzibie SDP na Foksal w Warszawie można oglądać wystawę „Prezentacje”. Zorganizował ją Klub Fotografii Prasowej SDP przy wsparciu zarządu głównego stowarzyszenia. Zaplanowany jest cały cykl prezentacji prac fotografów prasowych, w ramach którego będzie można zobaczyć szerokie spektrum tematów: „od polityki poprzez fotografię społeczną po fotoreportaż wojenny z Afganistanu, od zdjęć wykonanych z lotu ptaka po zbiór fotografii z eksploracji podwodnych”. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę publiczności na różne formy fotografii prasowej, które obecnie można oglądać tylko na konkursach i wystawach.

Pomysł jest jak najbardziej słuszny, a zapowiedzi, które ukazały się w „Forum Dziennikarzy” i na stronie internetowej Klubu Fotografii Prasowej przy SDP, wyglądają zachęcająco. Niestety sama wystawa rozczarowuje. Właśnie wystawa, a nie zdjęcia. Te są ciekawe i warto je obejrzeć. Zrobili je: Adam Guz, Adam Kozak, Darek Golik, Donat Brykczyński, Eugeniusz Helbert, Filip Błażejowski, Filip Klimaszewski, Jacek Herok, Jacek Waszkiewicz, Jerzy Gumowski, Leszek Szymański, Maksymilian Rigamonti, Wojciech Surdziel.

Forma prezentacji nie pomaga obrazom. Fotografie zostały po prostu powieszone w antyramach na ścianach we wnętrzu budynku na Foksal. Większość wisi w wąskich i słabo świetlonych korytarzach na pierwszym piętrze. W szybach antyram odbijają sie wszelkie światła. Obraz fotograficzny jest słabo widoczny. Na dodatek większość zdjęć (choć nie wszystkie) jest pozbawiona podpisów. Podano tylko nazwiska autorów. To dziwna maniera w odniesieniu do fotografii prasowej, która ma – jak można sądzić – dostarczać informacji. Wiara, że jeden obraz mówi więcej niż tysiąc słów, jest cokolwiek naiwna.

Zdjęcia z wystawy zasługują na lepszą ekspozycję. Pozostaje mieć nadzieję, że kolejne prezentacje planowanego cyklu zostaną lepiej przygotowane.

Fotoreportaż Maksymiliana Rigamonda z Afganistanu i… odbijające się otoczenie. Wystawa „Prezentacje” w siedzibie SDP na Foksal w Warszawie.

 

Fotoreportaż Jacka Heroka o Mateuszu chorym na zespół McCarthy’ego. Wystawa „Prezentacje” w siedzibie SDP na Foksal w Warszawie.

 

Wystawa „Prezentacje” w siedzibie SDP na Foksal w Warszawie. Po prawej fotoreportaż Jacka Waszkiewicza „Wypalanie węgla drzewnego w Bieszczadach”.


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.