Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Przewiń do góry

Góra

Brak komentarzy

Iconic Photos - Fototekst

Tomasz Stempowski | On 21, grudzień 2012

Ikony fotograficzne, fotoikony, fotografie ikoniczne – wszystkie te terminy (i nie tylko te) oznaczają takie zdjęcia, których w zasadzie nie trzeba już oglądać. Po prostu się je zna, tkwią gdzieś pod powiekami i wystarczy wymienić ich tytuł czy krótko je opisać, by je wywołać. Są tak znane, że stały się znakiem jakichś wydarzeń czy zjawisk, wręcz je zastępują. W rzeczywistości takich fotografii nie jest wiele i w blogu Iconic Photos znajdziemy wpisy poświęcone także mniej znanym obrazom. Zawsze jednak są to kadry, które coś mówią, krzyczą lub szepczą. Podtytuł bloga: „Sławne, niesławne i ikoniczne fotografie” (Famous, Infamous and Iconic Photos), dobrze oddaje jego zawartość.

Blog ukazuje się od kwietnia 2009 r.; ma tradycyjną chronologiczną strukturę. Wpisy podzielone są na dziewięć kategorii: plansze stykówek (Contact Sheets), kultura (Culture), przemysły (Industries), nekrologi (Obituary), polityka (Politics), społeczeństwo (Society), sporty (Sports), bez kategorii (Uncategorized), wojna (War). Zwraca uwagę szeroki zakres podejmowanych tematów oraz częste odwoływanie się do fotografii historycznych. Dzięki temu blog jest czymś znacznie więcej niż kroniką wydarzeń bieżących.

Właściwie każdy wpis jest interesujący. Licznym fotografiom często towarzyszą reprodukcje plansz stykówek, co daje świetną okazję do refleksji, dlaczego sławę zyskało to, a nie inne ujęcie, oraz pozwala lepiej poznać przedstawioną na obrazie sytuację. Zwraca uwagę stosunkowo duża liczba wpisów poświęconych fotografiom z Polski lub Polski w jakiś sposób dotyczących:

Germany Invades Poland prezentuje fotografię niemieckich oddziałów maszerujących w czasie defilady w Warszawie w 1939 r.

The Pope in Poland poświęcony jest zdjęciu ze spotkania papieża Jana Pawła II z gen. Jaruzelskim 17 czerwca 1983 r.

The Sonderkommando Photos omawia zdjęcia zrobione potajemnie w Auschwitz przez członków Sonderkommando.

Kozakiewicz’s gesture przypomina słynny gest Kozakiewicza z letniej olimpiady w Moskwie w 1980 r.

Warsaw Ghetto Uprising poświęcony jest słynnemu zdjęciu z „Raportu Stroopa”, na którym widać chłopca z podniesionymi rękami w getcie warszawskim.

Terezka’s Scrawls przedstawia fotografię Davida Seymoura, który w 1948 r. w czasie wizyty w Polsce zrobił zdjęcie dziewczynce dorastającej w czasie okupacji w obozie koncentracyjnym. Poproszona o narysowanie domu nakreśliła na tablicy poplątane linie.

Warschauer Kniefall przypomina obraz Willy’ego Brandta klęczącego 7 grudnia 1970 r. przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

autor: Tomasz Stempowski


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.